Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 
Powrót    

Kasia Drabik
Figurki Kennera: Bossk

George Lucas niechętnie zdradzał tajemnice epizodów gwiezdnej sagi. Artykuły i zdjęcia ukazujące się w zachodniej prasie podsycały ciekawość widzów, ale nie odzierały premierowego seansu z sekretów.


Taką ciekawość z pewnością podsycały również niespodzianki przygotowywane dla miłośników trylogii przez firmę Kenner, która od czasu do czasu proponowała im "SECRET FIGURE".

Na blisterach z miniaturkami ukazywała się wówczas informacja "GET A FREE SECRET STAR WARS ACTION FIGURE". Jak na sekret przystało nikt nie wiedział, co to za figurka, za to wszyscy wiedzieli, że nie jest to taka do końca darmocha. Żeby bowiem dostać ludzika trzeba było wysłać cztery znaczki PROOF-OF-PURCHASE SEALS z kartoników innych figurek, ale dla zakochanych w ludzikach fanów uzbieranie czterech takich kółeczek nie stanowiło na pewno żadnego problemu.

Rewers blistera ze znaczkiem Proof-Of-Purchase
Po kilku tygodniach od wysłania koperty ze znaczkami na podany adres, szczęśliwiec otrzymywał ludzika zapakowanego w przezroczysty foliowy woreczek z napisem "Kenner" oraz krótką ulotkę opisującą w paru słowach tajemniczego jegomościa. Mimo, że figurka pozbawiona była kolorowego blistera, a jej opakowanie dla zminimalizowania kosztów było bardzo liche, to jednak radość z otrzymania takiego ludzika musiała być ogromna.

Proof-Of-Purchase Seal

Park Jurajski? Bossk, Kenner
Należy bowiem pamiętać, że "Secret figure" była zabawką, której nie można było jeszcze kupić w żadnym sklepie.

Pierwszą taką figurką z serii The Empire Strikes Back był bohater niniejszego artykułu, czyli Bossk. Jaka była reakcja obdarowanego po rozpakowaniu uśmiechniętego dinozaura w przyciasnym kombinezonie? Źródła nie podają.

Wielbiciele Bosska kolekcjonujący zapakowane miniaturki mieli kilka okazji do powiększenia swoich kolekcji, ponieważ postać łowcy nagród ukazała się na blisterach trzech serii: The Empire Strikes Back, Return Of The Jedi i Tri-Logo.

Bossk nie jest dzisiaj drogim ludzikiem. Cena "loozaka" waha się w okolicach 10-15 dolarów. Przy poszukiwaniu ładnej sztuki należy pamiętać, że figurka sprzedawana była wraz z karabinem. Łatwiej jest od razu kupić komplet, niż później szukać samych akcesoriów.

Zapakowana miniaturka w dobrym stanie na karcie z logo The Empire Strikes Back lub Return Of The Jedi, to wydatek około 100 dolarów, natomiast karta serii Tri-Logo obniża cenę zapakowanej zabawki do 80 dolarów.

Niestety Bossk nie doczekał się polskiej kopii. Jego nielicencjonowane miniaturki ukazały się między innymi w Brazylii i Meksyku. Zdjęcie brazylijskiej figurki znajdzie się tutaj, jak tylko zabawka trafi do mojej kolekcji.
ciasno mi tu trochę
Ładnie zapakowany ludzik
Zdjęcie dzięki uprzejmości Lando's Locker
Godzilla kontra Gigant Ludzik Kennera z lewej
i Bossk Mexican/SA Line z prawej

Póki co proponuję pouśmiechać się trochę na widok ludzika z Meksyku. Plastikowy żółty Bossk z serii Mexican/SA Line jest ruchomy tylko po części (ręce). Niedbale wymalowany ludzik nie zachwyca urodą, ale za to (a może właśnie dlatego) wydaje się wyglądać nieco groźniej od oryginału, jeśli w ogóle w przypadku takich zabawek może być mowa o jakiejkolwiek grozie. Kennerowski Bossk przypomina mi bardziej wesołą Godzille niż groźnego łowcę nagród, ale z przyjemnością dodałam go do swojej kolekcji i wam radzę zrobić to samo. Zbierajcie wesołe figurki!Nazwa: Bossk (Bounty Hunter)
Film: Imperium kontratakuje
Seria: The Empire Strikes Back, Return Of The Jedi, Tri-Logo
Rok produkcji: Kenner, 1980