Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 
Powrót   plik tekstowy (doc)
Kuba Turkiewicz
Słomka

....Młody gad z planety, którą wiele tysięcy lat później nazwano Ziemią Ulryk von Swamp przechadzał się właśnie wraz ze swym przyjacielem Jagiełką nad brzegiem jeziora Sołacz, gdy wtem jego uwagę zwrócił szereg rozchodzących się koncentrycznie niewielkich fal.
- Zobacz Jagiełka, czy to oczy mnie łudzą czy tam na wodzie jakieś poruszenie ?
- Ha ! Co ? Też widziałeś ? Zali to nie żaba tam dała nurka ?
....Przyjaciele zaczaili się w oczeretach i okiem bystrym ruchu najmniejszego wypatrywać poczęli. Choć żaby nie należały do przysmaków cywilizowanych gadów to jednak młodzi chłopcy tacy jak Ulryk, czy Jagiełka dostrzegali w nich pewne wartości, których umysł dorosłego gada nie tylko nie był w stanie objąć ale nawet dotknąć.
....Kiedy tylko niewielka zielona istota wychyliła łeb z wody Ulryk pochwycił ją błyskawicznym ruchem gadziej ręki.
- Ha ! - wykrzyknął Jagiełka. - Dawaj ją tu ! Na słomkę płaza nawleczem !
....I oto nasi bohaterowie przez małe b zaczęli pastwić się nad małą bezbronną istotą. Umieścili jeden z wylotów słomki w otworze, który w swym gadzim slangu zwykli nazywać "tyłkiem żaby" i poczęli dmuchać bez litości ale za to ze swadą, wypełniając zwierze powietrzem i rozmiary niespotykane mu nadając.
A płaz rósł i rósł i zaciskając zęby ani myślał pęknąć. I wejrzała nań Moc, zachwyciła się i rzekła:
-Dzielnyś ty mały płazie boś nie uląkł się słomki i aniś pękł ani jęknął, jenoś dzielnie i pokornie cierpienie znosił rosnąc i sił na przekór oprawcom swym nabierając. Przeto ześlę na ciebie dar swój i od dnia dzisiejszego począwszy potężnym cię uczynie !
....Tak to rzekła Moc a żaba, która wzrostu ze dwa łokcie nabrać zdążyła zrozumiała, że to Żywa Moc do niej przemawia, serce otuchą a krew Midichlorianami napełniając.Pierwszą rzeczą rozsądną jaką żaba instynktownie jeszcze uczyniła przekształcenie mózgu w rozum potężny do myślenia zdolny było ! Później, a tego samego dnia to jeszcze nastąpiło aparat mowy odpowiedni sobie wykształciła po to tylko by gromko krzyknąć :
- Słomkę w tyłek wsadziliście wy mi ? Ładnie nie jest to ! Ukarać was musze Ha? He he !
....Gady zadziwione tym niespotykanym zjawiskiem do panicznej ucieczki się rzuciły hajdawery ze strachu gubiąc i ziemię nawozem przerażenia urzyźniając. Tymczasem żaba wydłużyła sobie nieco uszy i kształt na bardziej człeczy poprawiła bo Moc tak jej właśnie uczynić poradziła.
- Nadaję sobie imię Yoda, bom piękny jak Yavin i bystry jak woda !
To mówiąc Yoda zajął się treningiem.

*

....Mistrz Gin'ek Olo'g podróżował swoim gwiezdnym myśliwcem "Jakowljew" a równocześnie czytał książkę kucharską dla młodzieży. Siedzący nieco za nim padawan Neb "Ibo-Naw" Ibonek dłubał w nosie.
- Nazywam się Gin'ek Olo'G - powiedział mistrz.
- Wiem o tym - rzekł z niecierpliwością Neb.- Powtarzasz to od kiedy wylecieliśmy z Coruscant. Zastanawiam się o co ci chodzi mistrzu ? Może to jakieś natręctwo ?
- Natrętny to jesteś ty, młody padawanie. Łazisz za mną od kiedy pamiętam. Pejszynts ! To znaczy cierpliwości.
....Neb uśmiechnął się do dryfującej za oknem statku pięknej dziewczyny, która została najprawdopodobniej wyssana z jakiegoś liniowca pasażerskiego kiedy siedząc na sedesie nieopatrznie spłukała wodę. Było to bowiem w czasach zamierzchłych kiedy podróże kosmiczne równe stanowiły niebezpieczeństwo na mamuty polowaniu, albowiem technikę wówczas jako rasa zaprawdę posiadaliśmy kulejącą. Dziewczyna nie odpowiedziała uśmiechem, dostała się natomiast do jednej z dysz wylotowych " Jakowljewa" i wśród radosnych błysków wesoło spłonęła. Tymczasem Gin'ek Olo'G poprawił perukę i rzekł:
- Nazywam się Gin'ek Olo'G !
- To nie do zniesienia ! - powiedział padawan.
- Czy zastanawiałeś sie kiedyś jaka jest różnica pomiędzy padawanem, patafianem i dywanem ? - zapytał mistrz.
- Nie, nie zastanawiałem się nad tym ponieważ nie jestem idiotą - odparował uczeń, po czym skroplił się pod sufitem by wreszcie osiąść na fotelu w postaci szadzi.
- Nie wygłupiaj się młody patafilu - powiedział dziwny głos nie należący do nikogo. Słysząc to padawan zmieszał się ( z tlenem i CO2) i zamienił się spowrotem w korelianina by uśmiechnąć się szelmowsko, ponieważ był szelmą.
Tymczasem za oknem wykonanym z nierdzewnego szkła, którego nic nie jest w stanie stłuc ( nie licząc oczywiście ciśniętego przez Ewoka kamienia - bo ta broń niszczy wszystko na swej drodze) pojawiła się błękitna planeta.
- A cóż to ? - zapytał mistrz, a ponieważ nie doczekał się odpowiedzi wylądował na nieznanym globie.

*

Kiedy rycerze Jedi opuścili pokład podszedł do nich Yoda.
- Szukacie kogoś ha ! Znaleźliście już czyż nie ?
- Nie - powiedział Neb.
- Spadaj zielona paskudo - rzekł z powagą Gin'ek.
- Moc mam ja ! Przepowiednie klecić umiem. Kiedy oczy zamykam niewiastę widzę co "Help me Obi Wan Kenobi" powiada.
....Rycerze spojrzeli na siebie znacząco. Mieli i oni wizje podobne a zatem wątpić w wizję malucha nie śmieli.
- Czy masz może jeszcze jakieś przepowiednie dla nas ? - zapytali chórem.
- Ej, przestańcie mnie wykorzystywać - powiedział chór. Yoda jednak zignorował go zupełnie i tak był mówił :
- Tak. Ciebie młody padawanie w yakuzi z siedmioma koreliankami nagimi zanurzonego, zioło "Gras" palącego widzę. Błękitne tabletki łykasz i cudów wytrzymałości dokazujesz.
....Ucieszyła młodego rycerza wizja, którą szlachetny, choć nikczemnego wzrostu, ludzik zielony przed nosem czerwonym mu roztoczył. Można rzec nawet że na swój sposób polubił tego nicponia.
- Ty zaś - rzekł Yoda go Gin'eka - Huberta Urbańskiego poznasz, który milionem złotych polskich kiesę twą okrasi, bo mocy niegodnie używając teleturniej na planecie Ziemia zwycięstwem zakończysz. Brawo ! Przyszłość ! Przyszłość ! Moc ! Wszystko jednością i nagrodą dla was, zacni kawalerowie, boście oblicza gładkiego i charakteru ostrego !
Yoda plótł co ślina na język przyniosła, ale dobre zrobił na naszych bohaterach wrażenie.
- Zabieramy go z tej planety ! - zadecydowali.
- Cool - powiedział Yoda i zaczął się pakować ( do statku oczywiście).

*

....Jakowljew Gin'ek Olo'Ga pruł fale kosmosu, oddalając się od planety z której łona wykluł się mały zielony mędrzec.
" Ziemia" - myślał Yoda obserwując oddalający się glob we wstecznym lusterku.- "Gady" - myślał dalej - "Gady nadmuchujące przez słomkę moich przyjaciół !
- A na pochybel im ! - wrzasnął. Przymknął oczy, poruszył uszami i rozesłał w najdalsze zakątki galaktyki tzw macki mocy. Kiedy natrafił na potężny meteoryt pochwycił go owymi mackami i z niepowstrzymaną siłą cisnął nim w kierunku bezbronnej planety.
....Kiedy bolid wszedł w atmosferę Ziemi było już za późno na ewakuację. Większość inteligentnych gadów zginęła od razu. Reszta miała umrzeć w ciągu najbliższych lat z powodu zimna, głodu i stresu.
- Dziwne - powiedział Gin'ek Olo'g. - Poczułem niesamowicie silne zawirowanie mocy. Zupełnie jakby miliardy głosów krzyknęły w przerażeniu a potem zamilkły w rozpaczy.
- Nie mart się - rzekł Yoda - Wybiegłeś myślami w przyszłość. Zobaczyłeś dzień w którym Violetta Villas pojawiła się publicznie bez makijażu.

Poznań 29.02.2000.