Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 

Plansza!
                   
        21 22 23 24 25 26 27 28  


 


Czy podczas zabawy ludzikami z "Gwiezdnych wojen" można przywdziać maskę intelektualisty? Oczywiście! Wystarczy, że figurki te wykorzystamy do gry w królewską grę o nazwie szachy!

Zli! Dobrzy.


Widoczne powyżej szachy wyprodukowała niemiecka firma ALACARTE a na rynku ukazały się w roku 1997! Z uwagi na młody wiek nie budzą co prawda szczególnej nostalgii, ale przynajmniej trzymają radosną atmosferę Oryginalnej Trylogii. Zwłaszcza jeżeli postawić je na odpowiednim tle i skierować na nie klimatyczne oświetlenie.

Eskadra! Partyzancka eskadra!

Jak widzimy na załączonych obrazkach funkcję pionów odgrywają tutaj myśliwce - konkretnie tie fightery i X-wingi.

Droids. W rolę figur wcielili się bohaterowie gwiezdnej Sagi Lucasa. Przyklejeni do wspólnej podstawki C3PO i R2D2 to wieża, Luke -występuje jako skoczek zwany koniem, Han Solo to goniec czyli z niemieckiego laufer a Ben i Leia odgrywają rolę króla i królowej. Jak nie trudno się domyślić bohaterowie jasnej strony Mocy reprezentują bierki białe.

Rolę czarnych pełnią czarne (nomen omen) charaktery: wieża - Boba Fett, skoczek - szturmowiec, laufer - Gwardzista, a król i królowa (w tym przypadku raczej hetman) to Imperator i Vader. Darth Vader!

Yoda. Łajdak. Mędrzec.

Jako fani o "Gwiezdnych wojnach" wiemy wszystko ale o szachach zapewne nieco mniej! Ja np. nie miałem bladego pojęcia, że zdaniem naukowców najstarsze figurki szachowe jakie odnaleziono w Mezopotamii mają aż 6 tysięcy lat i wykonane są z terakoty. Nie odnaleziono jednak szachownicy więc nie ma pewności czy nie były to przypadkiem wyszukane guziki od piżamy jakiegoś ówczesnego miłośnika kultowych gadżetów!

Współczesna wersja szachów wywodzi się z Indii, a pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w V w. n.e. w poemacie Mahabharata, który opowiada o losach dziarskich braci Pandawów i jest jeszcze bardziej epicki niż Star Wars :)
Indyjskie szachy nazywały się czaturanga i zamiast gońca występował w nich słoń a wieżę zastępował rydwan. Czaturangi pozazdrościli Hindusom Arabowie i nie wykupiwszy licencji stworzyli swój szatrandż, który zawlekli do Europy po to tylko by stał się bezpośrednim pierwowzorem naszych szachów.
Carie.

Pierwsze wzmianki o szachach w naszym kraju pochodzą z XIII wieku a ostatnie z dzisiaj - czytasz o nich właśnie w tym momencie!

501? Czyo to Logan? Czy to Morrison! Nie, to Bulloch!

W internetowej encyklopedii o dźwięcznej nazwie wikipedia można przeczytać o różnych nowych wariantach tej królewskiej gry takich jak szachy heksagonalne, szachy dla trzech czy np. szachy atomowe, gdzie obok zwykłych bierek występują czołgi i samoloty a pion po osiągnięciu dwunastego pola zmienia się w bombę atomową! Ludzka wyobraźnia jest nieograniczona a gwiezdnowojenna wersja szachów niestety nie zasługuje na miano najbardziej niezwykłej.

2+1

W świecie Star Wars przedstawionym w filmie również występują gry planszowe! Już w latach siedemdziesiątych mieliśmy okazję zobaczyć grę "Dejarik" rozgrywaną na pokładzie Sokoła Milenium. Jak pamiętamy roboty C3PO i R2D2 przyjęły rozsądną strategię i "pozwoliły wygrać Wookiemu". Partie Dejarika rozgrywa się na holograficznym stole a trójwymiarowe stwory toczą ze sobą realistycznie wyglądające pojedynki!

Brzydki pan!

Istnieją także inne odmiany gwiezdnowojennych szachów - np. taka w której spotykają się bohaterowie starej i nowej trylogii albo wersja elektroniczna w postaci programu komputerowego! Ale to już zupełnie inna historia, albo nawet legenda!


 
Piękne zdjęcia pionów, figur i planszy wykonał i podesłał Paweł Leśniewski.