Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 

                   
        21 22 23 24 25 26 27 28  


 


Komiks "Powrót Jedi" ukazał się w Polsce w roku 1989. Jak widzimy w pełniącym rolę stopki nagłówku widocznym na jednej z powyższych fotografii wydawcą było ABC-SF a nakład dzieła wynosił zaledwie 70 sztuk i w całości przeznaczony był do użytku wewnętrznego klubu miłośników fantastyki. Zeszyt ma 64 strony a ich wymiary to 21 na 15 cm.Jakość wydania odpowiada standardom okresu schyłkowej komuny. Metoda jaką naniesiono obrazki na papier to prawdopodobnie jakieś prymitywne ksero.
Okładka jest wykonana z niebyt grubej tekturki a całość zszyto nomen omen zszywaczem.


Ciekawostka: w Wikipedii napisano, że pierwsza maszyna ksero zadziałała już w roku 1937. Technologia suchego kopiowania upowszechniła się w świecie w latach sześćdziesiątych a w Polsce pierwsze modele kserokopiarek pojawiły się w latach siedemdziesiątych.
Czy to prawda?

I jeszcze na dobitkę - dla lingwistów - te same strony w wersji angielskiej:

Komiksową adaptację "Powrotu Jedi" wydano po raz pierwszy w postaci czterozeszytowej serii: pierwszy odcinek ukazał się w USA w październiku 1983 a ostatni w styczniu 1984. Co ciekawe adaptacja ta nie jest zaliczana do 107 odcinkowej serii komiksów "Star Wars" jakie ukazywały się od lipca 1977 do września 1986 i z własnym logo funkcjonuje gdzieś na marginesie tego komiksowego, kosmicznego serialu.
Autorami plansz są Al Williamson, Carlos Garzon i Ron Frenz. Narysowany przez nich "Powrót Jedi" wznawiano wielokrotnie w różnych formatach i konfiguracjach. Powyżej widzimy cztery plansze z podkolorowanej wersji wydanej w 1994 roku przez wydawnictwo Dark Horse. 
Skan posiadanego przez siebie polskiego komiksu dostarczył Krzysztof Haenel! Dziękuję!