Subskrypcja
Zamów newsy na e-mail:
 


 


   

 

                   
        21 22 23 24 25 26 27 28  


 


Powyżej widzimy dwie wersje tej samej planszy komiksu. Po lewej stronie mamy do czynienia z wersją lepszą: polską, fanowską i w dodatku z lat osiemdziesiątych. Ta mniej kultowa plansza po prawej to oryginalna wersja z magazynu MAD!

Kolorowy komiks ukazał się po raz pierwszy w roku 1981, czyli wkrótce po premierze jednego z naszych ulubionych filmów o ucinaniu ręki Luke'owi. Wersja polska to klubowe rękodzieło, które wpadło w ręce zaprzyjaźnionego ze Starwarsami fana o pseudonimie Dziki - najprawdopodobniej w drugiej połowie lat osiemdziesiątych czyli mniej więcej w tym samym okresie kiedy wydawano książki-klubówki. Nie jestem w stanie dociec jaki był nakład tego dzieła ani kto był wydawcą - dowiedziałem się tylko, że egzemplarz, który mamy okazję podziwiać dotrwał do dnia dzisiejszego w postaci luźnych kartek. Jest ich osiem.

Poniżej dalszy ciąg tej zajmującej historii obrazkowej! Proszę klikać na miniaturkach w nadziei, że wyskoczy okienko z większą wersją. A nuż tak się stanie?


 

 

 


Optymistyczny epilog: w roku 1999 w polskich Empikach pojawił się okolicznościowy w całości poświęcony "Gwiezdnym wojnom" magazyn MAD zawierający piękną kolorową wersję tego wesołego komiksu i każdy z nas mógł go sobie jak człowiek kupić! I na pewno wszyscy byśmy to zrobili, gdyby nie było nam szkoda kasy na jakieś tam sucharskie dowcipy nie po Polsku i jeszcze za kupę forsy ;-)!

Poniżej widzimy dwie okładki numerów w których publikowano "The Empire Strikes Out" - po lewej czasopismo z 1981 roku a po prawej z 1999.

 
Skan wersji polskiej podesłał Mariusz "Dziki" Ramach, a MADowego oryginału (wyd. 1999) Paweł Leśniewski.Okładkę starszej gazety ukradłem ze strony Douga Gilforda.